Site Overlay

Neapolio menininkų kasdienybėje – ir kurti įkvepiančios šiukšlės

Festivalio „Altofest“ akimirka ©Valentina Quintano

Italai Anna Gesualdi ir Giovannis Trono gyvena ir kuria Neapolio ritmu – anot jų, pietų Italijoje esančiame mieste kultūros pulsas yra persmelktas pietietiškais charakteriais ir didžiule meile savo gimtinei. Tačiau patys Anna ir Giovanni stengiasi nuo to atsiplėšti ir vietos meno repertuarą pildyti naujais, eksperimentiniais scenos menų žanrais. Jie Neapolyje įkūrė savo teatrą „TeatrInGestAzione“ ir itin netradicinio formato festivalį „Altofest“, ypatingą tuo, kad spektakliai ir įvairios teatrinės instaliacijos vyksta ne scenose ir net ne gatvėse, o eilinių gyventojų namuose. Vieną savo spektaklių jie atsiveža ir į Lietuvą – eksperimentinio teatro kūrinys „Pradedantieji“ bus pristatytas Kauno žiūrovams rugpjūčio 23 ir 24 d., tarptautinio scenos menų festivalio „ConTempo“ metu.

Neapolietiška kūrėjų kasdienybė

„Neapolį įsimylime kiekvieną čia pragyventą akimirką. Savo dieną pradedame gerdami tikrą neapolietišką kavą su kavos kremu, pro virtuvės langą matydami mažytį gabalėlį jūros. Gyvenimas istoriniame miesto centre reiškia, kad esame tiesiog įsukti į beprotišką Neapolio gyvenimą. Čia jis daugiausia vyksta po atviru dangumi, gatvėse, kur grožis ir žiaurumas visai čia pat, vienas šalia kito. Atrodo, kad gyvename ne mieste, o simfonijoje.“ – apie gyvenimą Kampanijos regiono sostinėje pasakoja kūrėjai, paklausti apie įprastą savo dieną ir prideda, kad ši vieta, deja, nėra labai draugiška menininkams – jie turi iškęsti Italijos politikos problemų pasekmes. Tačiau „TeatrInGestAzione“ įkūrėjai mato ir šviesiąją pusę: „Kita vertus, šis dėmesio menui trūkumas daug kūrėjų pastūmėjo į savarankišką veiklą ir kitokių šaltinių paieškas. Galima sakyti, kad dėka Neapolio ir mūsų darbo, mūsų dienos niekada nebūna vienodos.“

Anna Gesualdi ir Giovanni Trono. ©Valentina Quintano

Festivalis, kuris ateina į namus

Vienas įdomiausių Annos Gesualdi ir Giovannio Trono projektų – scenos menų festivalis „Altofest“, kurio pasirodymai vyksta paprastiems Neapolio gyventojams priklausančiose erdvėse – jų butuose, kiemeliuose ir terasose. Paklausti, kodėl nusprendė taip stipriai priartėti prie savo žiūrovų, festivalio organizatoriai atsako, kad tai padarė įkvėpti nusistovėjusios normos, kad menas – nėra būtinoji vertybė ir kasdienis poreikis. „Festivalis sukuria nepaprastą erdvę artumui. Menininkus į savo namus įsileido paprasti miesto gyventojai. Į savo kasdienius gyvenimus, intymiausias nuosavas erdves jie priėmė meno kūrinius, taip atverdami galimybes naujiems, autentiškiems ryšiams, naujoms bendruomenėms, kolektyviniam mąstymui. Perkėlus meno kūrinius į butus ir kambarius, jie kaipmat įgauna naujų prasmių. Menas tampa kasdienybės dalimi. Festivalio metu apima panašus jausmas, kaip audros metu su nepažįstamaisiais susispaudus po tuo pačiu stogu ar prisiglaudus nuo lietaus tame pačiame, mažame koridoriuje.“ – kalba kūrėjai.

„Altofest“ žiūrovai renkasi į spektaklį prie gyvenamųjų namų ©Valentina Quintano
„Altofest“ spektaklis bute ©Valentina Quintano

Kaune – spektaklis įkvėptas šiukšlių krizės

Rugpjūčio 23-25 dienomis Kaune ir jo rajone vykstantis scenos menų festivalis „ConTempo“ kviečia nemokamai išvysti vieną iš „TeatrInGestAzione“ spektaklių – filosofinį-vizualinį pasirodymą „Pradedantieji“. „Šis spektaklis – tai sutvėrimo mitas, kurio idėja gimė po dvejus metus 2007-2009 Neapolyje trukusios šiukšlių krizės. Neapolis skendėjo kalnuose šiukšlių, jos degė, buvo neįmanoma kvėpuoti. Gyvenome post-atominėje aplinkoje. Tada mums kilo klausimas: šiandien save laikome pasaulio paveldėtojais, tačiau ar vis dar įmanoma gyventi ir apie savo egzistavimą galvoti kaip apie kažko naujo pradžią? Ar galime savo veiksmus laikyti kuriamaisiais? Šis darbas atsirado iš poreikio atpažinti save, kaip sutvėrėjus. Tai tarsi filosofinė-vizualinė meditacija apie mus stabdančias ribas ir būdus jas peržengti.“ – neįprastą įkvėpimo šaltinį paaiškina Anna ir Giovanni.

„Pradedantieji“ ©Valentina Quintano
„Pradedantieji“ ©Valentina Quintano

Kadangi spektaklio autoriai į kūrybinį procesą mėgsta įtraukti daug skirtingų disciplinų menininkų, „Pradedantieji“ taip pat susideda iš daugybės unikalių segmentų – vaizdo projekcijų, garso efektų, šviesos ir objektų meno. Anot autorių,  jie siekia, kad visos spektaklio dalys, veikdamos kartu transformuotų erdvę ir jos suvokimą, leistų žiūrovams pajusti minčių svaigulį ir susimąstyti. Spektaklis nekuria vientisos istorijos, tad atskiros jo dalys ir išraiškos būdų įvairovė auditorijai turėtų pasiūlyti įvairiausių patirčių pilną valandą. Spektaklį užsiregistravus galima pamatyti Kauno kameriniame teatre rugpjūčio 23 ir 24 dienomis, 20 valandą.

Festivalis „ConTempo“ inicijuotas „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“, organizuojamas kartu su VšĮ „Kultūros platforma“ ir Lietuvos šokio informacijos centru. Festivalį remia Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos kultūros ministerija.